CRYPTOSPORIDIUM PARVUM – üks vasikate kõhulahtisuse põhjustajatest.

Loomakasvatajad on tavaliselt väga tuttavad vasikate kõhulahtisusega, mille põhjustajateks on bakerid, nagu E. Coli või viirused, nagu rota- või koronaviirus. Teisalt, parasiitinfektsioonid nagu krüptosporidioos on vähem tuntud. Praktikas on kõhulahtisus üks peamisi vasikate surma põhjustajaid. Samuti on vasikatel esinev kõhulahtisus üks oluliseim rahalise kahju tekitaja. Seega on põhjuseid, miks ennetada Cryptosporidium Parvum poolt põhjustatud vasika kõhulahtisust ja aktiivselt probleemiga tegeleda, piisavalt. Aga mis on Cryptosporidium Parvum? Kuidas põhjustab krüptosporidioos kõhulahtisust? Millised on sümptomid? Ja mis veelgi tähtsam, kuidas saavad loomakasvatajad krüptosporidioosi ennetada ja ravida? See artikkel, mis sisaldab loomaarstide tähelepanekuid, annab üksikasjalikuma ülevaate.

 

  • Mis on Cryptosporidium parvum?
    Cryptosporidium parvum on ainurakne soolestiku parasiit. Parasiidi näol on tegu organismiga, mis elab ja paljuneb teise elusorganismi arvelt. Cryptosporidium parvum võib põhjustada kõhulahtisust vasikal vanuses 5 kuni 21 päeva. Kõhulahtisusega kaasneb vesine ja voolav väljaheide, mis esineb sagedamini kui kolm korda päevas.
  • Kuidas Cryptosporidium parvum põhjustab kõhulahtisust?
    Lehmad levitavad oma väljaheitega Cryptosporidium parvumi parasiidi arenenud mune. Need imepisikesed munad on tuntud ka kui ootsüstid. Vasikas võib nakatuda Cryptosporidium parvum’iga, manustades väljaheites olevaid ootsüste. Lisaks võib vasikas nakatuda kaudselt pinnavee ja sööda – näiteks piima kaudu (näiteks grupisulgudes amme kasutamisel). Ootsüstide sporosoidid jõuavad peensoolde, kus tungivad seedetrakti epiteelirakkudesse, kahjustades seeläbi soole pinda, mis põhjustab soole läbilaskvust ja pärsib toitainete imendumist. Soole limaskest muutub põletikuliseks põhjustades kõhulahtisust. Osa ootsüstidest väljutatakse kehast väljaheitega, ülejäänud jäävad aga organismi ja nakatavad looma uuesti.
  • Sümptomid
    Cryptosporidium parvumi parasiidiga nakatunud vasikad ei ole alati haiged. Sellepärast on Cryptosporidium parvum tuntud ka kui nö vaikne tapja. Mõned loomad, kellel on varasemalt haigus olnud, eritavad veel parasiite, kuigi ei ole enam haiged. Esimesed sümptomid parasiidiga nakatunud vasikal on loidus ja vähenenud isu. Lisaks on vasika väljaheide kollakasroheline ja poolvedel. Mõnedel juhtudel võib see sisaldada ka verd. Kõhulahtisus põhjustab vasikal dehüdratsiooni, tuues kaasa kehamassi vähenemise. Kõhulahtisus püsib paar päeva ja vasikal võib tekkida kerge palavik. Samas sümptomid ei ole aga krüptosporidioosi suhtes unikaalsed, mistõttu on raske eristada Cryptosporidium parvumi parasiidi põhjustatud kõhulahtisust teistest põhjustest. Pealegi, osa infektsioonidest hõlmab endas viiruslikku kõhulahtisust ja söödaga seotud kõhulahtisust.
  • Ravi
    Vasikate ravi võib alustada kui loomaarst on diagnoosinud Cryptosporidium parvumi. Cryptosporidium parvumi parasiidi ootsüstidel on tugevad rakuseinad. Seetõttu on need väga vastupidavad igasuguste välismõjude suhtes. Krüptosporidioosi ravimise võimalused on piiratud ja kinnislehma vaktsineerimine tiinuse lõpus suurendamaks antikehade arvu ternespiimas ei toimi. Turul on siiski tooteid, mis pärsivad parasiidi kasvu. Parasiidi poolt põhjustatud kõhulahtisuse mõjusid saab siiski ravida. Dehüdratsioon on kõhulahtisusest tingitud peamine surma põhjus vasikatel. Eelkõige seetõttu, et kõhulahtisusega kaasneb vasikal märkimisväärne vedeliku ja elektrolüütide kaotus. Täiendsöödad nagu Denkacare Vitalfort toetab elektrolüütide ja happe aluse tasakaalu. Denkacare Vitalin on tõhus vahend muutmaks väljaheited paksemaks, koos elektrolüüdi ja happe aluse tasakaalu toetamisega.
  • Ennetamaks infektsiooni
    Kuna Cryptosporidium parvumi parasiiti ei saa otseselt ravida on oluline vältida Cryptosporidium parvum’iga nakatumist. Lisaks asjaolule, et vasikas võib Cryptosporidium parvum’iga nakatuda poegimisel, võivad Cryptosporidium parvum’iga nakatumist tingida ka keskkonnategurid. Seega on farmi hügieenil tähtis osa ennetamaks Cryptosporidium parvum’iga nakatumist. Hea hügieen algab vasika sünnist. Poegimisala peab olema puhas, soovitavalt kuiva põhu allapanuga. Kui lehm vajab poegimisel abi, veenduge, et kasutatavad abivahendid ja riistad oleks desinfitseeritud. Pidage meeles, et oluline on ka isiklik hügieen nagu puhtad töörõivad ja desinfitseeritud käed. Veenduge, et vasikas toimetatakse kiiresti puhtasse keskkonda ja desinfitseerige naba, vähendamaks nakatumise ohtu lehma sõnniku kaudu nii palju kui võimalik. Vastsündinud vasikas vajab individuaalset ruumi puhtas ja kuivas keskkonnas. Iglud või individuaalsulud, kuhu vasikad paigutatakse, tuleb pärast puhastamist mõneks ajaks tühjaks jätta, enne kui neid kasutatakse järgmise vasika tarvis. See vähendab oluliselt nakkuse ohtu. Vasika paigutamine teistest eraldi esimestel elunädalatel vähendab oluliselt nakatumise ohtu teiste isendite poolt. Samuti tuleks vasikat sel perioodil hoolikalt jälgida. Vasika vastupanuvõime haigustele ei ole esimestel elunädalatel veel täielikult välja kujunenud, muutes ta parasiitide jaoks lihtsaks saagiks. Piisav kogus parima kvaliteediga ternespiima tagab vasikale suurema vastupanuvõime parasiidi suhtes. Lisaks tagab piisav ternespiima kogus parema immuunsuses, mistõttu on väiksem haiguste esinemise võimalus.
  • Tagajärjed
    Cryptosporidium parvumi esinemise lühiajaliseks tagajärjeks loomapidajate jaoks on lisatööjõu vajadus, lisakuludeks aga loomade ravi ja potentsiaalselt suurem suremus. Cryptosporidium parvumi põhjustatud kõhulahtisuse puhangu korral võivad need kulud jääda vahemikku 15 kuni 58 eurot vasika kohta. Pikas perspektiivis võib Cryptosporidium’iga nakatumisest tingitud kõhulahtisus pärssida mullika arengut. Mullikatel võib esimene poegimine hilineda ja kaasneda arengus mahajäämus. Hästi arenenud mullikal on suurem piimatoodang kui kehvasti arenenud mullikal. Peale selle, et antud kahjulike mõjude vältimine ja Cryptosporidium parvumi ennetamine on esmatähtsad, on oluline investeerida nõuetekohasesse pidamistingimustesse ja hügieeni. Konsulteeri oma veterinaariga diagnoosimaks ja ravimaks Cryptosporidium parvumi.

 

Kirjuta meile
Privacy Policy